Конспект уроку. Самійленко "На печі"

11.11.2015 00:00

Тема: Володимир Самійленко. Коротко про митця. «На печі»,

«Не вмре поезія».

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим  шляхом видатного поета, сформувати в учнів уяву про погляди В. Самійленка на роль поезії у суспільстві, визначити ідейно-художній зміст віршів «На печі», «Не вмре поезія»; розвивати навички виразного читання, логічного мислення; виховувати почуття патріотизму, любові до Батьківщини, поваги до творчості поета-лірика.

Учні повинні знати:

·        Біографію Володимира Самійленка

·        Зміст поезій «На печі», «Не вмре поезія»

·        Значення термінів «гумор», «сатира»

·         Учні повинні вміти:

·        Виконувати ідейно-художній аналіз поезій

·        Висловлювати свою думку

·        Добирати цитати та коментувати їх

·        Працювати в парах.

Тип уроку: комбінований.

Методи: робота з текстом, асоціативний кущ, заповнення таблиці, складання монофонів,сенканів.

Випереджувальні завдання: Підготувати ролик про Небесну сотню; підготувати розповідь про Надію Савченко .

Обладнання: збірка поезій В. Самійленка «Україні», портрет поета.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Мотиваційний етап

1.     З’ясування емоційної готовності учнів до уроку

Учитель:

Доброго дня, мої любі діти. Перш, ніж ми розпочнемо пізнавати чарівний світ художнього слова, виконаємо звичне, але дуже потрібне завдання: налаштуємо свій емоційний настрій так, щоб праця на уроці кожного з вас була цікавою, творчою, ефективною. Тому для цього візьміть, будь ласка, аркуші паперу і напишіть своєму однокласнику про його хороші, на вашу думку, якості. Прошу.

 (Діти записують свої думки, ліплять на аркушах наліпку у вигляді руки, квітів на знак щирості, дружнього ставлення один до одного, зачитують написане і передають товаришу).

2.     Мотивація (постановка проблемного питання уроку):

3.     Учитель:

Дякую щиро, діти. Отже кожний з вас має одну з найвагоміших життєвих якостей – вбачати і цінувати один в одному – хороше. А які ще якості, на вашу думку, потрібні, щоб бути гідним носити ім’я українець? Кого можна назвати справнім патріотом?

На це запитання допоможе нам дати відповідь робота над темою сьогоднішнього уроку (зачитую на дошці тему, учні записують у зошити)

     ІІ. Етап з’ясування учнівських очікувань, цілевизначення

Учитель:

Отже, у нас сьогодні знайомство з творчістю Володимира Самійленка, з його особливим, неповторним світом слова. Як і перед кожною новою зустріччю, ми чогось очікуємо. Спробуймо сформулювати нинішні очікування. Отже, „Від знайомства з неповторним світом Володимира Самійленка  я очікую…”,

                              діти називають свої очікування:

-         цікавої змістовної роботи;

-         щирого обміну думок з приводу поставленої проблеми;

-         розуміння поняття патріот;

-         розвитку власних здібностей.

Учитель:

Дякую, діти. А щоб наші очікування здійснилися, що нам потрібно зробити?

Так, правильно, -  визначити власні цілі. Отже, після сьогоднішнього уроку…  (Діти називають власні цілі щодо вивчення даної теми уроку), наприклад:

Я знатиму:

-         тему, ідею, проблематику творів;

-         жанрову своєрідність;

-         основну думку;

Я вмітиму:

-         виразно читати й аналізувати вірші «На печі», «Не вмре поезія»;

-         характеризувати особливості світобачення Володимира Самійленка;

-         визначати художні засоби й ритмомелодику творів;

-         аргументовано виражати власні думки;

-         не соромитись своєї відповіді;

-         здобувати самостійно знання і вміти співпрацювати з товаришами;

-         об’єктивно оцінювати свою відповідь;

-         досягати поставленої мети;

-         сумлінно працювати над своїми недоліками.

  Я цінуватиму:

-         творче надбання Володимира Самійленка ;

-         мужність, патріотизм, любов до України;

          (обрані для себе цілі, учні записують у зошити)

Розшифруйте епіграф уроку

-          

це

ша

фор

же

вті

ська

дум

зія

най

ні

ма,

мо

ли

люд

ка

Пое

ве

лич

в

яку

ти

ся

    

 

Поезія – це найвеличніша форма, в яку може втілитися людська думка.

                                                                                Альфонс де Ламартін

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

-         Як ви розумієте епіграф уроку?

-         Назвіть вашого улюбленого поета і  вірші.

-         Чи повинен поет бути активним громадським діячем?

-         Яке призначення поета?

Учитель. Призначення поета – служити народу, сприяти вихованню у людей почуття любові до Батьківщини. Поет – це громадянин своєї країни, борець, який веде за собою інших для здійснення світлих ідеалів. До проблеми місця поезії в суспільстві, долі поета зверталися і звертаються поети усіх часів.

В українській літературі про призначення поета писали Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Василь Симоненко, Володимир Самійленко та ін..

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.

Учитель. Одним із таких поетів  є  український поет-лірик, гуморист, перекладач, патріот Володимир Самійленко. Сьогодні ми познайомимось з життєвим і творчим  шляхом видатного поета, прочитаємо його поезію «Не вмре поезія», зробимо ідейно-художній  аналіз вірша.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.     Життя і творчість В Самійленка.

Учитель. У передмові до збірки поезій В. Самійленка «Україні» Іван Франко  написав про автора патріотичних поезій: "Все, що він писав, присвячувалось рідній країні, яку поет любив святою нездоланною любов'ю".

Хронологічна таблиця

Дата

Життєвий та творчий шлях

3 лютого 1864р

Народився  с. Великі Сорочинці на Полтавщині.

У 1875р.  

вступив до Полтавської гімназії

 З 1885р.

навчався на історико-філологічному факультеті Київського університету

1890

Після закінчення навчання працював у Києві, Чернігові, Катеринославі, терплячи постійні матеріальні нестатки.

 

 

в 1924p.

Повернувшись до Києва, працював редактором.

1886

сатиричні твори «Ельдорадо» , «Як то весело жить на Вкраїні»

1895

«Драма без горілки»   

1896

«Дядькова хвороба»

1898

«На печі»

1890

вийшла  збірка – «З поезії В. Самійленка»

1906

вийшла  збірка «Україні»

12 серпня 1925p.   

В. Самійленка   не стало. Поховали  його в с. Боярці під Києвом.